Historia klubu

Historia klubu

W 1953 roku zawiązało się Koło LZS Justynów. Powstała wtedy sekcja łucznicza, która okazała się jedną z najsilniejszych. Pani Wiesława Lauk- Juszczyk w 1956 roku zdobyła wicemistrzostwo Polski LZS . W 1953 roku powstała również sekcja piłki nożnej tzw. Liga wiejska.

W 1973 roku za sprawą ówczesnego prezesa Jana Frydrycha, nastąpiła reaktywacja sekcji piłki nożnej a w 1974 r. powstała sekcja piłki siatkowej.

Sekcja piłki siatkowej brała udział w następujących imprezach sportowych:
Maj 1991- Wojewódzka Spartakiada Wsi Parzęczew- złoty medal
Czerwiec 1993- Wojewódzka Spartakiada Wsi Parzęczew- srebrny medal
Czerwiec 1995- Wojewódzka Spartakiada Wsi Ruda Bugaj- srebrny medal
Czerwiec 1997- Wojewódzka Spartakiada Wsi Parzęczew- brązowy medal
Czerwiec 1998- Wojewódzka Spartakiada Wsi Parzęczew- srebrny medal
Listopad 1999- Zimowe Igrzyska LZS, Wojewódzka Spartakiada Wsi Parzęczew- brązowy medal

W sezonie 1999/2000 LZS Justynów przystąpił do rozgrywek II Amatorskiej Ligii Piłki Siatkowej.
Od sezonu 2008/2009 zespół LZS Justynów występował w rozgrywkach Amatorskiej Ligii Piłki Siatkowej, uzyskując następujące miejsca:
Data    Miejsce w Tabeli
2008/2009    5
2009/2010    6
2010/2011    7
2011/2012    8
Tabela 2.  Miejsca w tabeli sekcji piłki siatkowej LZS Justynów

Sekcja piłki siatkowej brała również udział w wielu turniejach m.in. o Puchar Władz Gminy w Rzgowie, o Puchar Starosty Łódzkiego Wschodniego, województwa  piłki siatkowej plażowej i wielu innych.  
 
 

 

 


Jesienią 1973 roku, na justynowskim boisku został rozegrany pierwszy mecz piłki nożnej w klasie C. Przeciwnikiem LZS był zespół Polonii Andrzejów. Historyczny mecz reprezentacja Justynowa wygrała 6-4, a bramki zdobyli: Marek Kulesza, Witold Maliszewski, Mirosław Juszczak, Andrzej Lasota. Poza tym w tej klasie rozgrywkowej brały udział również takie zespoły jak: LZS Kraszew, LZS Stróża, LZS Bedoń,  LZS Andrzejów II, LZS Wiskitno.
Drużyna wspinała się na szczyt tabeli i już wiosną 1974 roku, LZS został zgłoszony do rozgrywek klasy B, podległej już pod Łódzki Okręgowy Związek Piłki Nożnej.  Niestety justynowskie boisko nie spełniało wymogów ŁOZPN, mecze odbywały się w sąsiedzkiej miejscowości- Andrzejów. Rywalami LZS Justynów w tej klasie byli: Boruta Zgierz, Włókniarz Zgierz, Stal Głowno, LZS Proboszczewice, Stryków, LKS Gałkówek, drużyny z Pabianic i Łodzi. W sezonie 1975/76 drużyna LZS Justynów była o krok od awansu do klasy A. LZS zakończył wówczas rozgrywki na III miejscu.  
Wiosną 1977 roku, większa część najlepszych zawodników została powołana do wojska . Miało to ogromny wpływ na dalszy los sekcji. W rundzie jesiennej 1977 roku, drużyna rozegrała tylko trzy mecze, następnie wycofała się z rozgrywek. Przyczyną wycofania się, był fakt że większość zawodników, która była w wieku 19-22 lata, otrzymała powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Drugim powodem był brak pełnowymiarowego boiska na terenie Justynowa.

 


    Do roku 1977  sekcja piłkarska, wchodziła w skład Koła LZS Justynów.
Po 21 letniej przerwie,  od 1998 roku, zapaleni działacze postanowili utworzyć Klub LZS Justynów.
Założycielami Klubu byli:  Banach Krzysztof , Drzewiecka Barbara,  Drzewiecki Paweł, Grudzińska Elżbieta, Grudziński Grzegorz, Kępka Krzysztof,  Kępka Tomasz,  Kołodyńska Izabela, Kowalski Wojciech, Kryczka Marcin,  Kryczka Rafał, Kryczka Stanisław, Lasota Andrzej, Lasota Dorota, Senator Aleksander, Senator Grzegorz, Senator Janina, Skibiński Przemysław, Wójcik Wacław.


     Siedzibą  Ludowego Zespołu Sportowego stała się Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Justynowie przy ul. Łódzkiej 17.  

W 1997 roku w ramach obchodzonych uroczystości parafialnych, Andrzej Lasota (obecny prezes klubu), zorganizował spotkanie oldbojów, drużyny z lat 70-tych, z reprezentacją Szkoły Podstawowej w Justynowie.
 
Jak się okazało, ten mecz był początkiem odrodzenie klubu sportowego w Justynowie, a w szczególności piłki nożnej.
19 kwietnia 1998  roku LZS Justynów wyjechał na pierwszy mecz w klasie C, aż do Leśmierza. Mecz ten na pewno na wiele lat został w pamięci zawodników, ponieważ Justynów wygrał 6-0.


Decyzją zarządu klubu oraz trenera, jesienią 1998 roku, drużyna została zgłoszona do rozgrywek B-klasy, prowadzonych przez ŁOZPN. Trenerem drużyny w ówczesnym okresie był Kazimierz Gwizdek. Ze względu na brak własnego zaplecza sportowego- boiska, mecze były rozgrywane na boisku Andrespolii w Wiśniowej Górze. Po rundzie jesiennej drużyna LZS Justynów zajęła drugie miejsce w tabeli.
Rok  1999 , runda wiosenna,  pod względem sportowym był dla klubu znakomity. LZS zakończył rozrywki na drugim miejscu.
Jesienią 1999 roku drużyna rozpoczęła rozgrywki. Pierwszy mecz z Orłem II Parzęczew, pozytywnie zapisał się w kronice klubu, ponieważ LZS wygrał 7-2.Warto wspomnieć, że w tym okresie drużynę wspomógł- były zawodnik Widzewa Łódź-Jacek Stańdo.  Justynów zakończył rundę jesienną na wysokim IV miejscu.
Sezon 2000/2001 zespół rozpoczął ze wzmocnieniem, z Włókniarza Konstantynów przyszedł Piotr Królak, który do dnia dzisiejszego wspomaga drużynę Justynowa.

 

 

Piłkarze LZS Justynów mogli zaliczyć sezon do bardzo udanych. Podopieczni Jacka Stańdo wygrali rozgrywki A-klasy i awansowali do V ligi.
W rozgrywkach V ligi piłkarze LZS Justynów wywalczyli IV miejsce. W V lidze drużyna LZS utrzymała się przez 5 sezonów. Ze względów finansowych klubu oraz ze względu na odejście czołowych piłkarzy Justynów wycofał się do rozrywek B-klasy. Bez problemu piłkarze wywalczyli sobie pierwsze miejsce w tabeli, co dało awans do  rozgrywek klasy A.  LZS Justynów borykał się z problemami finansowymi, brakiem własnego boiska przez co kończąc sezon 2007/2008 na 4 miejscu i ostatecznie wycofał się z rozgrywek.
Ponownym narodzeniem piłki nożnej w Justynowie były rok 2011.  LZS Justynów w sezonie 2011/2012 zajął 4 miejsce na 12 drużyn w rozgrywkach A-klasy. Kolejny sezon piłkarze rozpoczęli z jeszcze większym zaangażowaniem, co w niedalekim czasie zaowocowało awansem do  V ligi.

 

 

Zdjęcie drużyny LZS Justynów w sezonie 2011/2012.
 


Sezon    B klasa
Miejsce w tabeli    A klasa
Miejsce w tabeli    Liga okręgowa
Miejsce w tabeli
1998/1999    2        
1999/2000    6    
2000/2001    1    
2001/2002    4
2002/2003    9
2003/2004    7
2004/2005   14
2005/2006    6
2006/2007    1        
2007/2008    4    
2011/2012    4    
2012/2013    1    
Tabela 1. Miejsca w rozgrywkach LZS Justynów w latach 1998-2012


Jesienią 2014 roku zostały zgłoszone do rozgrywek 2 drużyny młodzieżowe w rocznikach 2000 i 2002.

  
    

Sekcja Nordic Walking w Justynowie

 

Sekcja Nordic Walking  rozpoczęła swoją działalność w grudniu 2012r. z inicjatywy Doroty Lasoty, która rozpowszechniła ją jako formę aktywności fizycznej dla każdego.
Dorota Lasota w październiku 2010 roku ukończyła kurs, organizowany przez wrocławską szkółkę Nordic Walking NORD-WALK. Otrzymała tam potrzebną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w zakresie  organizacji treningów i metodyki nauczania technik Nordic Walking.

 

 

 

 

Od początku istnienia sekcji w zajęciach uczestniczyło ponad 100 osób. Obecnie grupa liczy 30 stałych członków, wywodzących się z Justynowa, Janówki, Bukowca, Gałkówka, Łodzi.

W pierwszych miesiącach działalności sekcji, zajęcia prowadzone były pod kątem nauki techniki prawidłowego chodzenia przy użyciu kijów Nordic Walking. Determinacja i zaangażowanie osób uczestniczących w zajęciach, umożliwiło utworzenie drużyny.
LZS Justynów zaczął regularnie brać udział w zawodach w regionie łódzkim oraz w całej Polsce.
W listopadzie 2011r drużyna rozpoczęła cykl startów drużynowych w GRAND PRIX Łodzi.  Cały cykl obejmował 6 startów na dystansie 5 km. Reprezentacja LZS składała się z 7 osób.
Od tego czasu zespół LZS Justynów cyklicznie bierze udział w następujących imprezach sportowych:
Mistrzostwa Ziemi Łódzkiej w Biegach Przełajowych i Nordic Walking w Wiączyniu Dolnym
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Nordic Walking w Złotoryi
Dycha Justynów-Janówka
Grand Prix  Zimowe i Letnie w Łodzi
Ozorkowski Marsz Nordic Walking i Supermaraton pod patronatem burmistrza miasta Ozorkowa
cykl sportowych imprez charytatywnych „Biegam pomagam”

Sekcja Nordic Walking jest inicjatorem i organizatorem Marszu Niepodległośći 11 listopada.

Zajęcia Nordic Walking odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 18.00 w Justynowie , zbiórka na terenie Straży Pożarnej ul.Główna 74 i w sobotę o godz. 11.00 w Janówce , zbiórka ul.Bedońska przy lesie.


Nordic Walking to specyficzna technika poruszania się za pomocą specjalnie w tym celu skonstruowanych kijków, podobnych do tych używanych w narciarstwie biegowym. Jest to idealna forma aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Podczas marszu pracuje ponad 90 proc. mięśni całego ciała.
Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet o 40% bardziej efektywny niż bez nich. Tętno łatwo wzrasta do poziomu, który utrzymuje serce i układ krążenia w dobrej kondycji. Nordic Walking jest formą ruchu dla wszystkich tych, którzy chcą poprawić kondycję, uprawiając sport mało inwazyjny oraz urozmaicić swój program treningowy. Uprawiają go wszyscy, którzy chcą zrzucić nadmierne kilogramy, mają problemy ortopedyczne lub zaburzenia równowagi. Jest również znakomitym uzupełnieniem treningu dla sportowców różnych dyscyplin.

Dzięki odciążeniu kręgosłupa, stawów oraz mięśni nóg, Nordic Walking doskonale nadaje się nie tylko do rekreacji, ale również szeroko wykorzystywany jest w procesie rehabilitacji. Niezwykle skuteczny w walce z wieloma schorzeniami takimi jak: niewydolność układu oddechowego i krążenia, wady i urazy kręgosłupa, wady postawy, osteoporoza, choroba Parkinsona i Alzheimera oraz wiele innych. Szczególnie polecany jest osobom w podeszłym wieku oraz otyłym (podczas marszu Nordic Walking tracimy do 450 kcal/h, gdy podczas marszu bez kijów do 280 kcal/h).
Technika marszu Nordic Walking jest stosunkowo łatwa do opanowania dla większości osób. Aby wykorzystać wszystkie zalety Nordic Walking i osiągnąć pożądane efekty, bardzo ważne jest jednak dokładne wykonywanie ćwiczeń, szczególnie w początkowej fazie nauki. Jeżeli opanujemy podstawową technikę marszu, wówczas uprawianie Nordic Walking sprawi wiele przyjemności i satysfakcji
Nordic Walking zyskał już na całym świecie popularność dzięki temu, że jest skuteczny, łatwy i niedrogi. Jest to bardzo wygodna forma rekreacji ruchowej - nie wymaga siłowni, sali gimnastycznej, ani jakichś specjalnych warunków. Można go uprawiać w każdym terenie i niezależnie od pory roku. Jest również dostępny dla ludzi w każdym wieku i każdym stopniu zaawansowania.

Ostatni mecz
Biuletyn
Jeśli chciałbyś otrzymywać informacje na temat naszego klubu, pozostaw maila.