Joga

Co to jest Joga ?

Słowo joga pochodzi od sanskryckiego rdzenia yuj i znaczy; wiązać, łączyć, przywiązywać, połączyć i zjednoczyć.

Joga znaczy łączyć, integrować, scalać. Jest to starożytny, wywodzący się z Indii system indywidualnej praktyki prowadzącej do integracji osobowości na płaszczyźnie psychicznej, emocjonalnej i fizycznej. Poprzez bezpośrednie doświadczenie odkrywa się stopniowo złożoność rzeczywistości, uczy się jak własną pracą można korzystnie wpływać na swój stan psychofizyczny, zdrowie, relacje z otoczeniem.

Joga mówi, że ciało i umysł są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałują. Stan umysłu wpływa na stan ciała i ma w nim swoje odzwierciedlenie. Jednocześnie stan ciała wpływa na stan umysłu.

Istnieje 8 stopni praktyki jogi:

  • 1. yama – zasady moralne,
  • 2. niyamy – praca nad sobą,
  • 3. asana – pozycja, ćwiczenia fizyczne,
  • 4. pranayama – rytmiczna kontrola oddechu,
  • 5. pratyahara – kontrola zmysłów,
  • 6. dharana – koncentracja,
  • 7. dhyana – medytacja,
  • 8. samadhi – urzeczywistnienie Jaźni.

Asana.

Jest trzecim stopniem na drodze jogi. Polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń (asan). Celem tych praktyk jest osiągnięcie wewnętrznej harmonii i wzmacnianie ciała. Ciało sztywne i napięte należy rozciągnąć i rozluźnić, ciało zbyt rozluźnione należy wzmocnić.

Pranajama.

Czyli ćwiczenia oddechowe. Mają za zadanie panowanie nad emocjami i wyciszeniem. Dotleniony organizm jest bardziej stabilny i mocny w swej egzystencji. Jej zadaniem jest oczyszczanie systemu nerwowego oraz reszty ciała z toksyn. Pamiętajmy również, że przeciętnie co druga osoba, szczególnie w momentach stresujących, wprowadza bezdech, czyli zapomina oddychać. Dzięki Pranajamie przeciwdziałamy takim zjawiskom, oddychamy „świadomie".

Efekty jogi.

Asany, czyli pozycje jogi zwiększają siłę, elastyczność, wytrzymałość mięśni i ścięgien, dzięki czemu nasza ogólna kondycja się poprawia a ruchy, które do tej pory były trudne a czasami niemożliwe wykonujemy bez większego zaangażowania aparatu ruchu. Poprzez odpowiednią stymulację układu nerwowego, ma również korzystny wpływ na umysł i psychikę. Nabieramy umiejętności lepszej koncentracji a także relaksacji, co przynosi widoczne efekty w życiu zawodowym. Ponieważ wykonywanie asan wymaga skupienia na oddechu i pracy układu oddechowego, wpływamy korzystnie na pracę serca, a tym samym pomagamy w dotlenieniu komórek ciała i przyspieszamy procesy metaboliczne. Spowalniane są procesy starzenia się ciała i umysłu (w pozycjach równoważnych znacznie angażujemy współpracę między prawą i lewą półkulą mózgu). Joga pomaga zwalczać bóle głowy, bóle menstruacyjne i stawów, ułatwia łagodne przejście przez okres ciąży, przekwitania, wspomaga leczenie depresji i pomaga zrzucić nadwagę.

Kiedy ludzie rozpoczynają ćwiczyć jogę, zwykle powody są podobne - dla poprawy kondycji i dla zdrowia. I to działa: joga odblokowuje stawy, uwalnia dolną część pleców od bólu, wyrównuje gospodarkę hormonalną, rozluźnia i wzmacnia mięśnie. Dzięki praktyce możemy cieszyć się elastyczniejszym i silniejszym ciałem. Mijają migreny, poprawia się odporność, waga się normuje. Nic dziwnego, zgodnie z hinduską mitologią, jogę stworzył bóg słońca Sziwa dla swojej małżonki, Parwati. Dzięki niej miała ona zachować wieczną młodość, piękne ciało oraz doskonałe samopoczucie.

Właśnie – samopoczucie... Po jakimś czasie ćwiczenia jogi okazuje się, że zaczynamy czuć się lepiej nie tylko fizycznie lecz psychicznie. Joga to także dobrodziejstwo dla umysłu. Dzięki prawidłowo wykonywanym asanom, czyli pozycjom, i synchronizacji ruchu z oddechem w naturalny sposób wchodzimy w stan medytacji. Naszym udziałem staje się wreszcie tak upragniony spokój i zdrowy dystans do spraw tego świata (tych samych, które przedtem spędzały nam sen z powiek). Wolni od stresu oddychamy głębiej i spokojniej. Przejaśnia nam się w środku, przycicha natrętny monolog myśli i pojawia się zrozumienie: dlaczego robię to, co robię, dlaczego się boję, skąd we mnie tyle gniewu bądź smutku, po co mi te różne rzeczy, których tak bardzo chcę. Poznajemy siebie. Otrzymujemy odpowiedzi na ważne pytania. Wychodzimy z sesji pełni energii, odprężeni i pogodni.

To oczywiście nie koniec, bo kiedy praktykujemy dalej, zauważamy, że joga otwiera serce – uwalnia z blokad nasze centrum emocjonalne i pozwala nam kochać i odczuwać radość. Mamy wreszcie odwagę kochać siebie .

Ćwicząc dalej w ogniu praktyki, powoli spalają się nasze przekonania i wyobrażenia na temat nas samych, świata, innych, urazy, niezadowolenie i zaczynamy widzieć rzeczywistość taką, jaka ona jest. Pojawia się zaufanie do świata i do większej siły stwórczej, która za tym wszystkim stoi. Człowiek staje się niewinny i szczęśliwy. Wolny od wyobrażeń i przekonań, których nabywał przez ostatnie kilkadziesiąt lat, a może i nawet o wiele wiele dłużej... Joga jest po to, aby zwrócić nam niewinność i wolność. Czego można więcej chcieć?

Ale to są tylko słowa. A joga żyje wtedy, kiedy jest praktykowana. Doświadczanie jej wymyka się słowom i przekracza je. Dlatego, aby poczuć i zrozumieć, po co nam joga, trzeba po prostu stanąć na macie. I stawać z tym pytaniem każdego dnia.

Brahma, stwórca świata według mitologii indyjskiej, dał ludziom jogę, aby zrozumieli, kim naprawdę są. I po to jest joga. Sprawdźcie to sami.

Terminy zajęć

Środa godz. 19.00
(szkoła podstawowa w Justynowie)

Informacje i zapisy
tel. 602 384 073

Ostatni mecz
Biuletyn
Jeśli chciałbyś otrzymywać informacje na temat naszego klubu, pozostaw maila.